DNEŠNÍ versus DĚTSTVÍ MINULÉ...

28. října 2013 v 17:06 | PISTÁCIE |  -- ZE ŽIVOTA --
http://detstvolandia.ru/wp-content/uploads/2011/06/Kids-Tree-Final-Art.jpg

Dnešní oběd jsem strávila u přítelovy babičky, kterou jsem si zamilovala hned od prvního okamžiku, kdy jsme byly spolu. Má neskutečně skvělý smysl pro humor, úžasnou povahu a boží hlášky. Navíc občas úplně přesně neslyší, to, co jí zrovna dotyčný říká, a překomolí to do různých vtipných slov a vět. :) Je úžasná. S ní je sranda, člověk se s ní neustále směje, občas i vybuchne smíchy, až do samotných slz. Ona sama se občas směje, až se za břicho popadá, a to už nevydržím, a směju se s ní na plné kolo ... je to těžké popsat, člověk by to musel zažít, a já jsem šťastná, že jsem to zrovna já, kdo u toho a s ní může být!!! Kdyby to jen šlo, adoptovala bych si jí hned, ale i tak nějak svým způsobem je jakoby moje rodina. A toho si vážím, že jí občas mohu vídat, povídat si s ní a trávit s ní můj volný čas.
Dnes nám navíc vyprávěla své příběhy z mládí a dětství, kdy se natropila dosti hloupostí a průšvihů. Ale ona to vždy dokáže tak skvěle podat, že i sebevětší průšvih v jejím podání je vtipný, a jakoby se nic vážného vlastně nestalo. Je vtipná, i když si to třebas sama nemyslí. Já se vždy usmívám, a jsem ráda, když něco vypráví.
A dnešním dnem s ní nemohu než souhlasit. Hlavně, když nám říkala o tom, jak byli s manželem a jejich partou skvělí, nerozluční kamarádi a jakých psích kousků se nadováděli. Což si my mladí prý ani nedovedeme představit.
Tak nějak jsem s ní musela souhlasit. Co vlastně my mladí dnes ? Máme už jen ten náš počítač, mobil a plnou hlavu starostí se školou. Já osobně jsem ještě zažila skvělé dětství a mládí, bez Facebooku, bez počítače, bez všelijakých technických vymožeností. Kdykoli to jen šlo, byla jsem s přáteli venku a blbli jsme na stromě, vymýšleli nejrůznější hry, ale především venku. Dnes už je dětství spíše domácí záležitostí, a proto se není čemu divit, že je mnoho dětí obézních, líných jakékoli aktivity, sportu, koníčku, nebo jen namáhání se ve škole na tělocviku.
Jsem upřímně velmi ráda, že mě se tohle "moderní dětství" vyhnulo obloukem. Neumím si představit, kdybych se narodila do této doby, a upřímně, dost se bojím, jak a v čem budou vyrůstat mé děti. Nebudu matka, co jim bude odepírat a zakazovat techniku, ale rozhodně nebudu ta, co bude nečinně přihlížet, jak si ničí svoje tělo, svoje zdraví a celý den prosedí doma, nicneděláním. Chci být tou, která je povede ke zdraví, pohybu, sportu, a hlavně, která jim dá možnost vybrat si to lepší, zdravé dětství, které měla naše generace. Určitě to nebude už nikdy stejné.
Ale nikdy prosím, nikdy po mě nechtějte, abych svému miminku založila účet na FB. Tohle zásadně odsuzuji a nikdy to nepochopím. Děti by se dle mého názoru měly co nejdéle to jen jde, udržovat co nejdál od počítače, tabletu, iphonu, a dalších nesmyslů, které jim akorát mlží pohled na skutečné dětství, které se nachází tam někde venku, na stromě, na kole, v parku, kdekoliv, jen ne doma na jedné židli nonstop. Takhle to vidím já a budu si za tím stát stůj co stůj.
Ale i tak mám v dnešní době strach, kam se moje děti narodí a co vše je ještě v budoucnu ovlivní. Moc bych jim přála tak skvělé dětství, jaké jsem měla já ...

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | Web | 28. října 2013 v 18:30 | Reagovat

Souhlasím s tebou! Na své dětství vzpomínám nejraději.. Vlastně dokud nebyl facebook, tak se ani tak na internetu tolik času netrávilo - ačkoli bloguji už od 16, nikdy jsem netrávila u počítače moc času, to až když jsem v 19 dostala svůj vlastní notebook a založila facebook účet...
Přesně z tohoto důvodu nechci své dítě vychovávat v Praze, ačkoli je mi jasné, že tam asi budu pracovat a trávit nejvíc času, ale do budoucna bych zvládla bydlet jedině v nějaké klidnější části a rozhodně s vlastní zahradou..

2 Gooverka Gooverka | Web | 28. října 2013 v 18:44 | Reagovat

Voxel to přece říkal nejlíp! :)))

3 Leopardí Mládě Leopardí Mládě | E-mail | Web | 29. října 2013 v 7:40 | Reagovat

Taky mám babičku sám průšvih a zážitky. Všechno se to ještě ztrojnásobí, když se sejde se svými dvěma sestrami. Užívám si jejich společnost jak jen to jde, jsou zárukou dobré zábavy.

4 pan Nedostižný pan Nedostižný | Web | 1. listopadu 2013 v 10:04 | Reagovat

Ono je strašně těžký, vem si, že mi se narodili do doby, kdy bylo všechno novinkou, rodiče s mobilem a PC sotva uměli, natož aby nás v technice vzdělávali, na vše jsme si museli přijít sami. Našim dětem to bude nastolené jako hotové - je to nespravedlivý.
Jinak co se týče té zábavné stařeny, i já chovám úctu k mé babi, jenže poslední dva roky říká ty samé historky dokola a já už se zdaleka tak nebavím ...

5 slečna L. slečna L. | E-mail | Web | 28. ledna 2014 v 10:44 | Reagovat

Jo, naše dětství bylo skvělé, ještě jsem taky byla nezasažená veškerou technikou a vzhledem k tomu, že naši jí doteď nijak neholdují a nezajímají se o ni, tak déle než moji vrstevníci.. uvidíme, co naše děti, bude hodně těžké je od všech tabletů, mobilů a všeho dalšího držet zpátky..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama