ČETBA - ČERVEN 2013.

4. července 2013 v 21:06 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
Po zkouškovém jsem získala konečně chuť a sílu vrhnout se a dočíst mnou rozečtené knihy, které se mi tu válely během zkoušek opravdu dlouho, pořád se mi na ně přášilo a já neměla náladu se na ně vrhnout, jen jsem je obloukem obcházela a vrhala na ně zlověstné pohledy. Nyní mě to konečně nakoplo a já se naplno opět věnuji čtení té fúry nedočtených, ale i některých nově objevených... tady máte některé z nich, které jsem měla možnost v červenu přečíst... :) pokud nějaké znáte, sem s vašimi názory, a pokud máte jiné tipy, budu jedině ráda :) prázdniny mám do října, takže času na četbu bude víc než dost, těším se na vaše literární tipy !!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZUZANA BRABCOVÁ - ROK PEREL


Celkem zajímavá tématika - homosexualita, bisexualita. Knihu podobného tématu jsem nikdy nečetla, tohle je moje první a celkem mě překvapila.
Hlavní hrdinkou je zde čtyřicetiletá Lucie, která je matkou a manželkou od rodiny, ale ubíhajícím věkem zjišťuje, že pociťuje změnu v orientaci. Začne přemýšlet i o minulosti a zjiťuje, že i v dětství se projevovaly různé znaky toho, že se jí líbily dívky.
Je to kniha hodně psychologicky založená, dozvídáme se, že Lucie je v psychiatrické léčebně a v knize se nám zpovídá ze svých pocitů a myšlenek o homosexualitě i bisexualitě.
Často mi některé pasáže přišly až moc do hloubky pitvané a psychologické, mnohdy jsem úplně všemu nerozuměla. Občas jsem se v těch pocitech a popisech myšlenek ztrácela.
To je asi to zásadní, co mi tam vadilo.
Ale jinak musím říct, že to byla kniha se zajímavou a pro mě dost zatím knižně neprobádanou tématikou. Kdybyste po mě chtěli jiného autora se stejnou tématikou, tak vám snad nevymyslím z hlavy ani jednoho. Ale kdybyste měli nějaký tip na podobnou knihu, od jiného autora, tak sem s ní, ráda si přečtu něco podobného.
JIŘÍ HÁJÍČEK - RYBÍ KREV


Na tuto knihu jsem se chystala už delší dobu. Hlavním důvodem, proč jsem na ní byla tolik zvědavá byl fakt, že autor této knihy za ní vyhrál Magnesii Literu 2013 za knihu roku.
Jednoznačně = vzala mi dech.On ten název je trošku zavádějící, a přímo vám neřekne, o co se jedná. Ale samotný obsah mě dostal do kolen. Hltala jsem každou stránku knihy, každý kousek příběhu a čekala, jak se to bude dál vyvíjet.
Vlastně na začátku knihy se dostáváme na konec, kdy se dozvídáme o čtyčicátnicí Hance, která se po 20 letech vrací z Holandska za rodinou, kterou neviděla mnoho let. Snaží se udělat si jasno v mnoha věcech, po dlouhé době vidět ty známé tváře, které po tak dlouhé době zestárly a zjišťuje, že nic není takové, jak očekávala. Až vlastně v průběhu knihy se dozvídáme, jak to s Hankou a její rodinou bylo, jaké měla dětství, jak bojovala o svůj domov, o to moc zůstat bydlet ve svém rodném kraji. A dozvídáme se proč a jak se vlastně dostala do ciziny a jakto, že tak dlouho byla mimo domov.Po nějakém tom čtení zjiš´tujeme, že vlastně Hanka a její blízcí bojovali o přežití své vesnice, protože nedaleko jim stavěli elektrárnu a jejich vesnice měli být zatopené. ... a tak dále a tak dále, nechci vám nic moc prozradit, už tak jsem řekla víc, než bych měla.
Opravdu pro mě velmi strhující kniha. :) Všichni, kdo milujete literaturu a knihy, máte rádi zajímavé a zapletené příběhy, tohle je přesně kniha pro vás!!!!


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ZDENĚK JIROTKA - SATURNIN


K tomuto dílku jsem se chystala přiblížit už dříve, ale nebyla k tomu asi ještě vhodná doba. Ale nyní jsem ráda, že jsem se k tomu nakonec dostala. Velmi zajímavý a úsměvný příběh Saturnina, sluhy, jeho pána a dalších postav, kteří zažívají zdánlivě pro někoho malicherné, pro někoho zajímavé dobrodružství.
Já jsem se u toho bavila. Sice jsem se nelámala smíchy, jako někteří z vás třeba, ale rozhodně je to zajímavá četba. Vím, že je i filmová verze a k té se také v nejblžší době snad dostanu, jen doufám, že mě nezklame, protože kniha se mi líbila. Co myslíte, kdo jste už viděl film ? Je to dobré, je to podobné knize ? Docela se totiž na film těšim, tak snad pak z toho nebudu v rozpacích, doufám....

Ale každopádně, knihu hodnotím velmi kladně a doporučuji ji každému, kdo chce nějaké nenáročné, humorné čtení na léto :)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


KVĚTA LEGÁTOVÁ - PRO KAŽDÉHO NEBE


Od této výborné spisovatelky jsem byla vždy spíše zvyklá na prózu a proto jsem byla mile překvapena, když jsem zjsitila, že se ponořila i do dramatu. Hned jsem po tom sáhla.
V tomto případě se jedná o soubor 8 dramat v jedné knize (Sestra, Ta vteřina, pro každého nebe, superkočka, třetí planeta, zajatec, triumf Razumova a pstrov slušných lidí).

Celkem krátká, ale zajímavě pojatá dramata. Společným tématem pro všechny je vyrovnávání člověka se světem, ale hlavně se sebou samým a se svojí odpovědností.
Od autorky znáte spíše Želary nebo Jozovu Hanuli, ale tato dramata mají také něco do sebe, pokud váháte, tak rozhodně nemusíte a zkuste od Legátové i něco jiného. ;) Rozhodně to stojí za to.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ALOIS A VILÉM MRŠTÍKOVÉ - MARYŠA


Musím se Vám přiznat, že do téhle knihy se mi hrozně dlouho nechtělo. Ani nevím, proč, ale nějak jsem si jí zaškatulkovala do složky, že se bude jednat o nějaké nudné, vesnické dílo. Opak je pravdou. Mile, ale překvapivě, hodně mile mě tato četba překvapila.
Nejednalo se o nic nudného, ani přehnaně krásného, naopak, velmi poutavý příběh, který se v minulosti, našich předků, řekla bych týkal dosti. A proč ? Protože, pojednává o dívce z názvu knihy, která se má provdat za jednoho vdovce asi se třemi dětmi. Jenže ona ho nemiluje, a je zakoukaná do jednoho mládence z vesnice, který ale odchází zrovna na vojnu.
Jedná se o drama, což jsem také původně nevěděla. Čekala jsem nějaký tlustší román, ale překvapilo mě to. Dramata se mi čtou dobře, je to skvělě napsané, miluju tyto druhy četby, kterou mám přelouskanou i během hodiny, když je dobrá :) Jediné, co mě trošku mátlo, bylo nářečí, jelikož se zde prolíná moravské, hanácké a slovácké nářečí, tudíž ne vždy jsem každému slovu rozuměla, ale není to tak hrozné, jak by se mělo zdát. Naopak mě překvapilo, že jsem rozuměla víc, než bych od tolika zapletených nářečí čekala.:)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JOHN RONALD REUEL TOLKIEN - HOBBIT ANEB CESTA TAM A ZASE ZPÁTKY


Tomuto dílu jsem věnovala jeden celý zvlášť minulý článek. Není už snad níc navíc, co bych chtěla dodat, tudíž, pokud byste si někdo rád přečetl jednu delší recenzi, viz předšlý článek, nebo klikněte sem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SCHŮZKY S EROTIKOU


Jedná se o sbírku povídek od nejrůznějších a známých autorů :

Petr Šabach, Irena Obermannová, Ivan Klíma, Hana Androniková, Edgar Dutka, Josef Moník, Kateřina Rudčenková, Zdeněk Jizera Vonásek.

Abych to lépe ppochopila, těchto souborů vyšlo už celá řada, vydává je nakladatelství Listen, které vždy několika pár autorům takhle zadá společné téma, a oni na to napíšou povídky, které se pak svážou tadyhle do takového podobné knížky.
Jedná se vždy o celkem krátké, ale jinak zajímavé, někdy humorné a velmi čtivé povídky. V této edici knih už mám za sebou asi 4 tyto soubory povídek a jsem nadšená. Moc se mi toto čtení líbí... :) najdete zde povídky od známách autorů, aůle objevíte i třeba pro vás zatím nové, neprobádáné autory, ke kterým si třebas skrz povídku najdete cestu i k nějakým jejich samostatným knihám:)
Pokud se ptáte, zda tu skutečně jde o erotiku, nezklamu Vás, kolikrát jsou některé povídky i celkem vzrušující, ale některé zas méně. Pro mě velmi zajímavé čtení ;)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MILUJ MĚ VÍC


Jak jsem již zmínila výše, další z edice souborů povídek.
Zde se jedná o autory:
Michal Viewegh, Iva Pekárková, Jiří Kratochvíl, Jiří Suchý, Daniela Fischerová, Zdeněk Vonásek, Igor Chaun, Jaroslav Vejvoda, Lenka Porcházková a Petr Šabach.
Další povedená kniha, i když myslím, že je o něco slabší než ta výše zmíněná. Zde dostalo 10 atorů za úkol napsat povídku se společnou tématikou milostného příběhu, ve kterém bude mezi partnery značný věkový rozdíl.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak je vidno, za červen jsem tomu čtení moc nedala, ale trošku mě to zkouškové snad omlouvá...
Naopak teď toho času je poměrně více, i když 2 brigády a praxe, mno, ale nějak se s tím poperu, aspoň nemohu říci, že bych měla promarněné a znuděné prázdniny. Snad jsem Vám dala tip na nějaké zajímavé čtení na léto. A určitě se s další literaturou ozvu stejně tak i po červenci a po srpnu :)
Mějte se, užívejte nádherné a ničím nerušené léto, prázdniny, slunce a vodu. Zdraví vaše

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gooverka Gooverka | Web | 5. července 2013 v 10:02 | Reagovat

Saturnin je naprostý top a já se nemůžu rozhodnout, jestli se mi víc líbila kniha nebo film. Určitě si ho pusť, je skvěle obsazený a teta Kateřina je snad ještě vtipnější než v knize :)

2 Nellie Happiness Nellie Happiness | Web | 8. července 2013 v 15:20 | Reagovat

Musím teda říct, že takhle moc jsem dřív taky četla, ale nějak mě to upustilo a teď tomu čtení moc nedám, za což se velmi stydím.. ale ted o prázdninách jsem se taky do čtení pustila - už jse v půlce Andělů a démonů ♥
Z tvých knížek mě nic moc nezaujalo, každé se nám líbí očividně uplně jiný žánr ke čtení.. ale na Maryši jsem byla v divadle a moc se mi to líbilo.. taky za ni naše zlínská herečka (Petra Hřebíková) dostala Thalii a už je v Praze :))

3 Renesmé Renesmé | Web | 9. července 2013 v 16:18 | Reagovat

Řekni mi, kdy jsi na to měla čas? Jinak, miluju Saturnina, fakt, že jo! (od dob maturantských)

4 Papája Papája | Web | 9. července 2013 v 18:33 | Reagovat

moc nedala? sakra budu se muset nad sebou zamyslet, já nepřečetla ani jednu :(

5 pan Nedostižný pan Nedostižný | Web | 10. července 2013 v 11:05 | Reagovat

Neznám nikoho, kdo by tolik četl, máš můj veliky obdiv!
Taky mám půjčenou knihu, ale nemám čas se k tomu dostat ...

6 Creencia Creencia | Web | 20. července 2013 v 17:07 | Reagovat

Hobbita a Pána Prstenů jsem přečetla poprvé ve 12-13 letech a 2x se k tomu vrátila -> super :)
No a Saturnin je klasika! :)

Já momentálně pokračuji v sérii od Joa Nesba - prostě jsem si skandinávské detektivky zamilovala a Jo Nesbo je nejlepší z nejlepších!!! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama