TRIO KNIH OD SOUKUPOVÉ.

10. dubna 2013 v 20:00 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
Doufám, že teď potěším příznivce spisovatelky Petry Sokupové, viď Goov.:)
Včera jsem po dlouhém úsilí přečetla další knihu od této české prozaičky, a to knihu "Zmizet" (2009). Konečně jsem zdolala všechny její 3 prózy a rozhodla jsem se o všech třech pár krátkých slov napsat.:) Od této autorky rozhodně nečekejte žádná tenká díla...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.bookfan.eu/novinka/260800
MARTA V ROCE VETŘELCE (2011)Tuto knihu jsem četla jako první a už jsem se o ní prohodila pár slov v březnu, viz. http://vickinky.blog.cz/1303/marta-v-roce-vetrelce. Je to kniha asi o 320 stranách, což mě ale vůbec neodradilo, naopak jsem byla velmi zvědavá, co mě čeká. A musím se přiznat, že tuto knihu mám od ní nejraději. Jak jsem zmínila v březnovém článku, jedná se o jakousi vymyšlenou, fiktivní zpověď 19leté dívky, které končí prázdniny a nastupuje na VŠ, zažívá a poznává nové prostředí, lidi a její život se radikálně mění. Už není malou holčičkou, ale začíná dospívat a zjišťovat, jaký je život doopravdy.
O to víc se mi líbila, protiže jsem se sama do této dívky dokázala vžít, sama jsem před rokem a půl nastupovala na VŠ, a v hodně věcech jsem měla podobné pocity. Je to asi spíše pro nás vrstevnice, které se dokážeme vcítit do hlavní hrdinky a představit si tam každá sama sebe v její situaci a životních osudech, které prožívá.
Pokud nevíte, kterou knihu si od ní vybrat a nechce se vám číst všechny, toto je určitě jasná volba:) za mě asi její nejlepší kniha.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2011/01/k-mori-210x265.jpg

K MOŘI (2007)V pořadí druhou jsem přečetla knihu "K moři", i když byla ze všech vydána jako úplně první. Za toto dílo navíc v roce 2008 obdržela cenu Jiřího Ortena:)
Musím uznat, že je to další povedený kousek na jejím účtě. Mě osobně opět oslovila, je to trošku něco jiného, a přitom si to je podobné jednak v jazyce, který má Soukupová skvělý a jedinečný. Píše krátké, jasné a stručné věty, mnohdy i někdy nedává slovesa do vět a přitom člověk krásně pochopí, co chce sdělit. Také se mi líbí, jak člení vždy knihy na kapitoly, poté se mi to snadněji čte a více se v tom orientuji.
Zde popisuje komplikovanější vztahy v rodině. Ze začátku se dozvídáme o tom, jak se seznámí mladá dvojice Magda a Petr, kteří se nakonec spolu vezmou a splodí 2 dcery, Jitku a Báru. Po delší době se ale rozvedou a Petr po čase najde novou ženu, Kláru, se kterou jednak dostanou po nehodě do péče Klářinu neteř Adélu a po nějaké době splodí další dceru Johanu. Celá rodina, kde jsou nevlastní sestry, otec, matka a bývalá manželka spolu nijak zvlášť nevycházejí. Jednoho dne to vyústí tím, že se Petr vydá se svými všemi 4 dcerami k moři...
Dál neprozradím, není nad to si knihu přečíst. Není to vtipné čtení, kde se nakonec všichni se všemi smíří, ale to mě na tom právě bavilo. Bylo to skutečné, jako z reálného života, kde jsou vztahy mnohdy velmi složité a nepochopitelné a někdy se lidé ani po několika letech nedokáží smířit a odpustit si, ale někdy naopak ano. Nechám názor na každém z vás, ale já byla nadšená.:) Je to o něco malinko tenčí kniha, asi 208 stran.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://mysi-domecek.blog.cz/1105/petra-soukupova-zmizet

ZMIZET (2009)Mnou poslední přečtená kniha od této autorky se jmenuje "Zmizet". Jedná se o sbírku 3 povídek - "Zmizel", "Na krátko" a "Věneček". Musím přiznat, že tato kniha mě ze všech tří oslovila nejméně, ale tím neříkám, že je špatná. Naopak, i tato má výborný Soukupovský nádech, který se mi líbil. Její jazykový projev je i zde velmi patrný a nedám na něj dopustit.
První dvě povídky jsem přímo hltala a líbily se mi vcelku hodně, ale u té třetí už mě to nebavilo tolik jako u prvních dvou povídek. Ale to jí na výjimečnosti neubírá. Naopak, řekla bych, že každá z nich má něco do sebe, je jedinečná a přitom jsou si hodně podobné.
A tato kniha musí být výjimečná, vždyť za ní v roce 2010 získala ocenění Magnesia Litera v kategorii "Kniha roku", což je skutečně něco, to jen tak někdo nemá:)
Nebudu Vám zde popisovat jednotlivé příběhy každé povídky, spíše řeknu, co mají společné. Jednak v prvních dvou jsou hlavními vypravěči dvě malé děti, kluci, v té poslední se to liší, vypráví to mladá žena, ale odkrývá nám vzpomínky na své dětství. Vždy nám vypráví a poodkrývají nějaký dramatický zvrat, který se v jejich životě objevil a zásadně jim změnil život. Jedná se o nejtlustší kousek, asi o 344 stranách. :)))
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na závěr snad jen pár slov. Jak asi každý tušil, nemůžu jednu doporučit a druhou zavrhnout, protože je snad jasné, že se mi líbily všechny tři a nelituji času stráveného nad žádnou z nich. Podle mě byste si měli vzít do ruky každou, abyste pořádně pronikli do světa tvorby P. Soukupové. Doufám, že se v blízké budoucnosti můžeme těšit na nová díla od této nadané, novodobé autorky.:) Pokud je tu nějaký Soukupolog, tak sem s názory a připomínkami, ráda si přečtu všechny komentáře a vaše myšlenky.:)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gooverka Gooverka | Web | 11. dubna 2013 v 21:31 | Reagovat

Soukupová je prostě špica! Marta mi přišla naopak nejhorší, ale to je prostě podle vkusu každýho člověka. Dneska na analýze ji skoro všichni kritizovali dost, ten její styl se jim vůbec nelíbil, že je to moc depresivní atd. Je dobře, že jsem ale jejich kritice vůbec nepodlehla, stála jsem si za tím, že se mi to strašně líbí. I ty témata a ten styl. Taky doufám, že napíše něco novýho, zase tak dobrýho. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama