Březen 2013

MARTA V ROCE VETŘELCE.

23. března 2013 v 12:42 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
http://www.lidovky.cz/marta-v-roce-vetrelce-05b-/kultura.aspx?c=A111026_120330_ln_kultura_btt

Kamarádka mi často předhazovala autorku Petru Soukupovou (viz. foto). Pořád jsem si kladla otázku, kruci, co je na ní tak úžasného, proč jí pořád tak vyzvidvihuje. Nedalo mi to, a před pár dny se mi díky ní dostala do ruky kniha "Marta v roce vetřelce". Možná jméno Petra Soukupová mnoha z vás ani nic neřiíká. Mě jo, jelikož studuju VŠ obor velmi zaměřený na literaturu, proto mýma rukama za měsíc projde tolik knih, co za celý minulý mimovysokoškolský život nikdy.
Jde o velmi mladou a nadějnou autorku, která má na svém kontě prozatím 3 tituly, ale i ty jí už přinesly veliké úspěchy. jednak to je ocenění Magnesia Litera (2009) za knihu "Zmizet" , dále cena Jiřího Ortena (2008) za dílo "K moři" a nominace na cenu Josefa Škvoreckého. A především v dnešní době píše scénaře k seriálům Ulice nebo Comeback. Možná se k ní nikdy nedostanete, možné to je, a já vás k ní chci torchu popostrčit :)

"Marta v roce vetřelce" je deník mladé, 19leté dívky, která odmaturovala, nyní má prázdniny a chodí na brigádu a od září nastupuje na VŠ. A začne si psát deník, je to udělané i formou zápisků, během jednotliuvých dnů, první zápisek je z 1.září a poslední je z 31.srpna následujícího roku. Tudíž sepsáno a nevynechán jediný z celých 365 dní v roce. Vypadá to jako skvělý začátek, ale nakjednou se Martě obrátí svět vzhůru nohama díky muži, kterého pozná na brigádě a se kterým su začne románek. Mě to velmi chytlo, jednak je to deník, navíc mladé dívky, a do té role ny se mohla vžít každá z nás, které jsme v podobném věku,a navíc to, co ona tam prožívá ,se může stát kterékoliv z nás a kdykoliv. I když je to celé vymyšlené, ona i její rodina, lidé kolem ní a celý příběh, stejně mě to nadchlo, doslova jsem hltala každé slovo a přečetla to celé za 2 dny.

http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=722398

Navíc je to napsané skvělým jazykem mladé puberťačky, který se k tomu deníku a příběhu naprosto hodí. Někdy velmi krátké věty, často pasáže bez sloves, ale naprosto skvěle to vystihne vše, co chce říci, nic, co by čtenáři nepochopili.Za poslední dobu jedna z nej knih, co jsem četla, opravdu doporučuji.
Nyní mám doma od Soukupové další 2 její knihy a brzy se na ně chystám, později i o nich určitě přidám recenzi. :) Doufám, že vás to aspoň trošku oslovilo, když už nic, není nad to, si aspoň v knize zalistovat a projít si třeba pár prvních stránek, ve kterých poznáte, zdá vás to osloví, či nikoliv.


Ještě abych nezapoměla, také se mi zde moc líbio, že kniha a deníkové zápisky byly doprovázeny ilustracemi, které vypadaly opravdu jako malůvky a obrázky, jako by je malovala 19letá dívka. :) což to celé ještě více podtrhlo a dodalo tomu větší šmrnc a chuť ke čtení, když jsem si pak mohla i k tomu prohlížet, mnohdy vtipné kresby.:) Těším se na další počtení od této autorky.10 DIVNÝCH POVÍDEK OD URBANA.

20. března 2013 v 10:51 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
http://www.srovname.cz/milos-urban-mrtvy-holky/fotogalerie/k.1358617

Jak název napovídá, v knize najdeme 10 povídek, které jsou vcelku krátké, až na 2 delší výjimky. Řada z nich už kdysi vyšla samostatně a asi v roce 2007 se Urban rozhodl povídky vydat jednotně jako soubor. Všechny povídky mě uchvátily, nebyla snad jediná, která by se mi nelíbila a neoslovila mě. Sokonce se musím přiznat, že ze 2 povídek šel skutečně mráz po zádech, opravdu jsem se při jejich čtení bála, a to si nedělám legraci a to konkrétně teď mluvím o povídkách Štědrá noc baronky z Ebannu a To strašný kouzlo podzimu. Nebudu vám tu líčit, co v nich je, protože o třeba někdo máte v plánu číst, ale rozhodně vám doporučuji si je přečíst, všech 10. Ale i když samotný název je matoucí, ne všechny povídky jsou nějak strašidelné, tajemné nebo ponuré, některé byly i celkem vtipné.
Myslím, že každý si tam najde minimálně jednu, která ho osloví, a jak říkám, mě osobně se líbilo všech 10 povídek.

Nyní se chystám od Urbana číst knihu Hastrman, na kterou si brousím zuby už delší dobu a jsem zvědavá, co mě čeká. :) Poté se určitě ozvu s názorem i na toto Urbanovo dílo. Tak se těšte. :) A pokud jste někdo četl Urbanovy Mrtvý holky či něco jiného, těším se na vaše názory a spotřehy.:)


TRUMAN SHOW.

17. března 2013 v 20:33 | PISTÁCIE |  -- FILMOVÉ RECENZE --
http://img.csfd.cz/photos/filmy/0/9568_2_ws.jpg

Když už nic jiného, naprosto vás strhne samotný nápad natočit film s tímto příběhem. Mě osobně oslovil velmi. A ještě třešničkou byl opět velmi přesvědčivý výkon hlavního hrdiny v podání Jima Carreyho.Jedná se o jeden ze starších snímků z roku 1998 od režiséra Petera Weira, který do toho šel po hlavě, a uspělo to.Samotné hodnocení filmu vypadá více než slibně, herecké obsazení je na jedničku a navíc, aby toho nebylo málo, herci ve filmu hrají herce.
Abych to upřesnila a vy to lépe pochopili, ale zároveň abych nevyzradila vše, jde o to, že vše se točí kolem postavy jménem Truman, a to doslova. Na první pohled se zdá, že je to mladý, ženatý muž, který má dobrou práci, dům, žije v krásném městě, má skvělé sousedy a s každým si na potkání hned rozumí. Jenže, realita je jiná, nebo spíše, realita není. Vše, co se kolem něj děje je fikce, není to skutečné, vše kolem a všichni, které si myslí, že zná celý život, jsou jen herci. Ve skutečnosti je tento muž zavřený v prostoru, který má na chlup napodobit normální město, uvnitř něho jsou herci a Truman je uvnitř skutečné reality show, která se 24 h denně objevuje v televizích skutečných lidí, kteří žijí normálně, jak si zpočátku o sobě myslí i Truman.
Velmi působivý snímek, který nám nemá jen přehrát tento zdánlivě zamotaný příběh, ale více a lépe nám přiblížit sílu a moc médií, která jsou v dnešní době tažnou silou společnosti,dokáží zmanipulovat vše a všechny a ještě na tom více než dobře zbohatnout.Nemůžu, než jen ohodnotit kladně, protože na tomto příkladě bylo ukázáno snad vše, co se týče médií, jejich síla a manipulace s lidmi. Pravdě nejpřesnější.


"VŠECKO, CO SE STANE JEDNOU,UŽ SE NEMUSÍ STÁT NIKDY, ALE VŠECKO, CO SE STANE DVAKRÁT,URČITĚ SE STANE I POTŘETÍ."

17. března 2013 v 15:54 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
http://www.coelho.cz/knihy/alchymista.html
O této knize už vím nějaký ten rok, ale pořád jsem její četbu odkládala. Popravdě si nedokážu rozpomenout proč. Možná jsem té knize nepřikládala takovou váhu a zajímavost, jakou by si zasloužila. Až se včerejškem mám pocit, že jsem dlouho bránila něčemu skvělému. Včerejším dnem jsem jedním dechem přečetla právě tento Coelhův velmi vydařený román, který jak je pro některé známo, spadá do magického realismu.
Proč právě tam a o co se jedná, v první řadě bychom měli mít na paměti, že je to kniha od brazilského spisovatele, pro něž je něco jiného realitou než pro nás v Čechách. To, co je u nich normální, my bychom třeba nepochopili, připadalo by nám to cizí, vzdálené, často i magické, a naopak oni by přesně takto bráli náš cizí svět a kulturu.
Vše se točí kolem mladého pastýře ovcí Santiaga, který se rozhodne nenechat nic jen tak, po vidění, kdy se mu 2x ve snu zjevil poklad, a po radách 2 lidí, se rozhodne uskutečnit sen v realitu a vydá se na dlouou cestou pouští k pyramidám, kde se údajně má skrývat onen již zmíněný poklad. Ale ani tato cesta za snem a údajným bohatstvím se neobejde bez komplikací, lásky a tajemných, kouzelných míst, nejen v podobě pouští, oázy, pyramid, ale i záhadných postav v podobě děsivého Alchymisty, který nakonec chce pastýři pomoci a dovést ho do cíle.

Osobně jsem byla nadšená. Jak jsem zmínila výše, knihu jsem přečetla jedním dechem během jednoho dne. Podle mě si každý v knize najde to své, co by ho tam mohlo zaujmout. Pro mě to byla představa toho, že člověk je sice smrtelný a bojácný, ale pokud si jde za tím, po čem nejvíce touží a sní, není žádná opravdová překážka, proč by ji nedokázal zdolat.Každý z nás máme své sny, ale řada z nás se jich vzdáváme, jen proto, že se bojíme, myslíme si, že nejsme dostatečně silní a dobří na to, proměnit naše sny v realitu. O tom všem a o mnohem více je právě toto dílo.:)

ČETBA - ÚNOR 2013.

1. března 2013 v 18:19 | PISTÁCIE |  -- KNIŽNÍ RECENZE --
Po zimním zkouškovém období jsem se rozhodla, že si chci trochu přečíst něco ze svého vlastního výběru v knihovně, a nejen číst povinnou četbu. Z části se mi to povedlo, ale jak začal druhý semestr, opět jsem radši sáhla na nějakou povinnou knihu a snažila se celý únor přečíst, co se dalo. Možná jsem mohla zvládnout více, ale i tak jsem ráda za to, co jsem měla možnost přečíst. Tady máte malé ukázky a minirecenze na všechny mnou přečtené únorové knihy. Něco jste možná četli, něco znáte, něco ne, snad vás trochu něčím inspiruji:))

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CECILIA AHERNOVÁ - DÍKY ZA VZPOMÍNKYMusím se přiznat, že jsem byla ze začátku čtení celkem skeptická, nebylo mi jasné, co se to v té knize vlastně děje. To bylo asi ale cílem autorky :D Jak jsem se prokousávala víc a víc do středu knihy, tak jsem postupně všemu přicházela na kloub a nakonec jsem knihu přečetla jedním dechem. I když jsem už asi posledních 100 stran tušila, jak se to rozuzlí, stejně jsem byla pořád napjatá a četla velmi napjatě.
Co ke knize říct, a zároveň vám neprozradit zápletku ? Je to velmi zamotaný příběh o jednom profesorovi, jedné ženě, která potratila a jejich cestě životem, která je postupem času záhadně svede na podobnou cestu.
Více nemohu prozradit, ale rozhodně to stojí za to. Nemůužu jinak, než dát plný počet hodnocení, protože je to fakt skvělý děj. Stojí za to, si tuto knihu přečíst :)---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


MICHAIL AFANASJEVIČ BULGAKOV - MISTR A MARKÉTKA
Velmi zapeklité dílo, které opravdu není pro každého. Buď to čtenáře musí opravdu bavit, nebo to má do školy jako já, a musí se tím nějak dokázat dobře prokousat. :) Prolíná se zde několik linií. Jednak první linie, která se odehrává v Ruské součanosti 20.století, kde se najednou zjevuje postava Satana, který se snaží rozvrátit život moskevské společnosti a to se prolíná s příběhem o posledních dnech Ježíše Krista a jeho soudu, kde byl hlavním soudcem Pilát Pontský. A to celé se ještě prolíná příběhem o lásce Mistra a Markétky, kteří v tom všem hrají velkou roli a linie se prolínají do sebe a vše se nakonec propojuje. Jak jsem řekla, opravdu složité, ale nelituji toho, že jsem se do této knihy začetla. Do ruky se mi dostalo něco neobvyklého, zajímavého, a i když to mělo skoro 400 stran, celkem mě to nakonec i chytlo:)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------